close

STII CE SE INTAMPLA DACA TE TRAGI DE URECHI IN MODUL ASTA?

3a23b1ec6f80dfa725d5d80371bf6c0b

Atunci când se naște un copil are aproximativ 100 de miliarde de celule ale creierului. A patra săptămână după concepție, embrionul produce aproximativ 500 de mii de neuroni în fiecare minut în funcție de evoluția colectivă. In timp ce creierul este proiectat cu potențial de măreție, nefolosirea lui poate creea mari dezavantaje. Asta-i în cazul în care nu intervine Superbrain Yoga in procedurile tale zilnice.
Ce este Superbrain Yoga ?
Superbrain Yoga  este “o tehnică simplă și eficientă pentru a energiza si reincarca creierul.” Tehnica a fost introdusa în cartea Superbrain Yoga, scrisa de Maestrul Choa Kok Sui.

Această metodă a fost folosită pe copiii de la scoala, inclusiv a celor care suferă de dizabilități cum ar fi ADHD, sindromul Down sau cei cu intarzieri cognitive. Potrivit lui Superbrain Yoga, cercetările indică faptul că această practică crește activitatea creierului .
Cum se practica?
Dacă doriți ca să încercați Superbrain Yoga, urmați acești pași:
1. Fata indreptata spre  est. În cazul în care sunteți în vârstă, fata orientata  spre nord.
2. Îndepărtați toate bijuteriile și puneți limba pe cerul gurii. Asigurați-vă că pastrati limba în acelasi loc pe parcursul întregului exercițiu.
3. Puneti mana stanga peste partea superioara a corpului si apucati lobul urechii dreapte cu degetul mare și arătător. Degetul mare ar trebui să fie pe partea din față a urechii.
4. Păstrati brațul stâng în loc si faceti același lucru cu mâna dreaptă, ajungând la lobul urechii stângi.
5. Inspira incet pe nas in timp ce stati  ghemuit la pământ. (pozitia genoflexiunii)
6. Expirati pe nas în timp ce reluați poziția stând în picioare.
7. Repetați pașii cinci și șase de 14 ori. Limba ta trebuie să rămână pe cerul gurii și degetele ar trebui să rămână pe lobul urechii tot timpul.
Care sunt beneficiile pentru sănătate?
Practicanții de Superbrain yoga susțin că, prin utilizarea tuturor punctelor de presiune specializate in corpul tau, energia este transformată. Practica de Superbrain Yoga  spune ca reduce stresul și crește puterea creierului. In plus, practicanții acestei forme de yoga susțin că poate ajuta adolescenti sa isi controleze pofta de sex.
Ca un beneficiu suplimentar,veti face 14 genuflexiuni în fiecare zi.

Citește și:   8 idei practice şi inedite pentru depozitarea produselor cosmetice

Leave a Response