close

Rezultat record la Jocurile Paralimpice! Iată ce timp au scos sportivii cu dizabilități

Olympics Day 8 – Athletics

Fouad Baka, un sportiv din Algeria, a terminat cursa de 1,500 m în 3 minute și 49.59 secunde. Dacă ar fi alergat în această cursă luna trecută, în timpul Jocurilor Olimpice, ar fi plecat acasă cu medalia de aur, câștigată atunci de Matthew Centrowitz Jr. sportiv din Statele Unite. Însă acum se întoarce în Algeria fără medalie.

Acest lucru poate suna absurd până când veți afla timpul scos de sportivii clasați înaintea sa: Henry Kirwa din Kenya-3:49.58, Tamiru Demisse din Etiopia-3:48.59 și fratele lui Fouad, Abdellatif Baka, care a terminat cursa cu fantasticul timp de 3:48.29.

Odată ce Jocurile Paralimpice au permis folosirea lamelor pentru partea de jos a picioarelor de către sportivii cu dizabilități motorii, s-a născut o controversă în jurul oricărui eveniment de alergare, având în vedere greutatea lor aproape neglijabilă. Această problemă a fost ridicată în mod special în perioada în care Oscar Pistorius era unul dintre numele mari ale sportului.

rio-paralympics-thumb

Mulți dintre cei care nu au privit cursa au crezut că aceste lame jucaseră un rol important în timpul fantastic scos de sportivii care au concurat, însă s-a aflat ulterior că aceștia fuseseră încadrați la categoria T13, aceasta reprezentând categoria celor cu dizabilități vizuale.